Son Haberler

Avrupa ve Türkiye’de Florlu Sera Gazlarına İlişkin Yönetmelik Uygulamaları Semineri

 

T.C  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, SOSİAD işbirliğinde düzenlenen  katılımcı sayısının sınırlı olduğu ‘’Avrupa ve Türkiye’de Florlu Sera Gazlarına İlişkin Yönetmelik Uygulamaları Seminerimize katılabilmek için www.sosiad.org.tr/tr/online-kayit.html adresinden kayıt olmanızı rica ederiz.

 

Program için tıklayınız.

 

 

 

 

 

 

Real Alternatives 4 LIFE, düşük GWP’li alternatif soğutucu akışkanların kullanımı ile ilgili Avrupa çapında etkinliklerde bulunmaya devam ediyor.

                                                                                                                    

SOSİAD’ın (Soğutma Sanayii İş Adamları Derneği) sosyal ortak olarak yer aldığı AB projesi REAL Alternatives 4 LIFE kapsamında, düşük GWP’li alternatif soğutucu akışkanların kullanımıyla ilgili uygulama eksikliğini gidermek için 2018 yılının ikinci yarısında ve 2019'da Eğitim Günleri ve Eğitimcinin Eğitimi programları düzenlenecektir.

 

AB'nin çevre ve iklim alanlarına yönelik finansman birimi tarafından ortaklaşa fonlanan REAL Alternatives 4 LIFE projesi, düşük GWP’li alternatif soğutucu akışkanlar konusunda yüksek düzeyde bir eğitim standardı oluşturmak üzere birkaç Avrupa ülkesinde dört “Eğitim Günü” etkinliği düzenleyecektir.


Proje ortakları olan Almanya (IKKE), İtalya (ATF), Polonya (Prozon) ve Belçika (UCLL)’da gerçekleştirilecek etkinliklerin odak noktaları, 8-12 arasında değişen katılımcı sayısı ile tutuşucu soğutucu akışkanlar ve karbondioksit olacaktır. Bu programın katılımcıları arasında Türkiye (SOSİAD), Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Romanya ve İspanya yer alacaktır.


“Eğitim Günleri”nde, düşük GWP’li alternatif soğutucu akışkanlara servis konusundaki eğitimlerin nasıl düzenlenmesi gerektiği konusunda bilgi ve uzmanlık paylaşımında bulunulacaktır. Böylece, bu etkinliğe katılan eğitmenlerin REAL Alternatives 4 LIFE eğitim dokümanlarını kullanarak (SOSİAD tarafından Türkçe’ye tercümeleri tamamlanmıştır) kendi ülkelerinde benzer eğitimler düzenlemeleri teşvik edilecektir.


Etkinlikler, yarım günlük teorik ve test ekipmanı üzerinde yarım günlük uygulamalı eğitim olarak düzenlenecektir. Gün sonunda, yazılı bir değerlendirme sınavı sonunda başarılı olan eğitmenlere sertifika verilecektir. Eğitim Günleri ve Eğiticinin Eğitimi hakkında güncel bilgiler almak için www.realalternatives4life.eu  linkinden kayıt olunuz.

 

 

REAL Alternatives Projesi Hakkında

REAL Alternatives 4 LIFE, Avrupa çapında düşük GWP’li alternatiflerden HFO'lar, R32, hidrokarbon, karbondioksit ve amonyak için eğitimde iyi uygulamalar ile emniyetli, verimli, güvenilir ve uygun maliyetle kullanılmasını teşvik etmektedir. Farkındalık, deneyim ve bilgi seviyesini artırarak, yaygın şekilde kullanılmasının önündeki engelleri kaldırmayı hedeflemektedir. Proje ayrıca, önemli ulusal, AB ve küresel çevre zirvelerinde, konferanslarda ve etkinliklerde yer alarak düşük GWP’li soğutucu akışkanlar için eğitimin yaygınlaştırılması konusunda faaliyet göstermektedir.

 

 

 

 

 

SOSİAD Üyeleri Yaza Merhaba Kahvaltısında Buluştu.

 

 

SOSİAD’ın (Soğutma Sanayii İş Adamları Derneği) üyeleri arasındaki beşeri ilişkilerin geliştirilmesi, devam ettirilmesi, SOSİAD ailesi olarak hep birlikte bir Pazar sabahı hoşça vakit geçirebilmek amacıyla düzenlediği Yaza Merhaba kahvaltı organizasyonu 06 Mayıs 2018 Pazar günü İstanbul Kaşıbeyaz Bosphorus Restaurant’ta gerçekleştirildi.

 

Sıcak bir ortamda geçen organizasyona katılan SOSİAD üyeleri iş hayatının yoğun temposunda eşleri ile birlikte keyifli bir pazar günü geçirdi.

 

Kahvaltı sonunda tüm üyeler başka bir organizasyonda buluşabilmek dileğiyle ayrıldılar. SOSİAD Yönetimi olarak kahvaltımıza katılarak bizleri onurlandıran tüm üyelerimize teşekkür eder, bir sonraki organizasyonda tüm SOSİAD ailesi olarak bir araya gelebilmeyi dileriz.

 


Fotoğraflar için tıklayınız.

 

 

 

 

 

 

 

İSMEK İklimlendirme Sektörü Okulu Açıldı

 

 

İSMEK, Isıtma Soğutma Klima Araştırma ve Eğitim Vakfı (ISKAV) ile işbirliği yaparak İklimlendirme Okulu’nu hizmete açtı. İSMEK’in 15 uzmanlık okulundan biri olan okul, iklimlendirme sektörüne eğitimli teknik personel yetiştirmeyi amaçlıyor. Okuldan temel eğitim alarak mezun olanlar, teknik eleman olarak sektörde çalışmaya başlayabilecekleri gibi isterlerse profesyonel eğitimlerle mesleki yeterliliklerini arttırabilecek.

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hayat Boyu Öğrenme Merkezi (İSMEK), Isıtma Soğutma Klima Araştırma ve Eğitim Vakfı (ISKAV), Doğal Gaz Cihazları Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (DOSİDER), İklimlendirme Soğutma Klima İmalatçıları Derneği (İSKİD), Isı Su Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği (İZODER), Mekanik Tesisat Müteahhitleri Derneği (MTMD), Türk Pompa ve Vana Sanayicileri Derneği (POMSAD), Soğutma Sanayii İş Adamları Derneği (SOSİAD), Türk Tesisat Mühendisleri Derneği (TTMD) ile gerçekleştirdiği protokol çerçevesinde İSMEK İklimlendirme Okulu’nu açtı. Okulun eğitimleriyle, İstanbul’da ikâmet eden ve iklimlendirme sektöründe çalışmak isteyen 18-30 yaş arası vatandaşların, mesleki ve teknik eğitim alarak meslek edinmesi hedefleniyor. İklimlendirme sektörüne yönelik eğitimlerle ayrıca ilköğretim mezunu olup işsiz, mesleği olmayan ya da meslek değiştirmek isteyen gençlerin de iklimlendirme sektörüne eğitimli teknik personel olarak kazandırılması amaçlanıyor.

 

FGaz ve EN378 için AREA IOS/Android Uygulaması Güncellendi.

 

SOSİAD'ın da üyesi olduğu AREA (Air Conditioning and Refrigeration European Association) tarafından geliştirilen IOS / Android uygulaması, EN378 ve F-Gaz gereksinimleri ile ilgili sahada görev yapan teknik elemanlara yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Aynı zamanda değişik soğutucu akışkanların CO2 ton eşdeğerlerini de hesaplama özelliğine sahip AREA F-Gas uygulaması Türkçe dahil 14 dilde güncellenmiştir. 

 

 

 

 

 

 

 

ISK-SODEX 2018 FUARI

 

07-10 Şubat 2018 tarihlerinde Tüyap Fuar Merkezinde düzenlenecek ISK-SODEX 2018 Fuarı’nda tüm üyelerimizi ve sektör temsilcilerimizi 10-12. Salon Fuaye F-22 nolu standımızda ağırlamaktan büyük memnuniyet duyarız.

 

ISK-SODEX 2018 Fuarına katılan üyelerimizin salon ve stant numaraları için tıklayınız.

 

Üyelerimizin Stantlarından görüntüler için tıklayınız

 

 

 

 

 

 

 

 

SOSİAD VII. Dönem Yönetim Kurulu İlk Toplantısını Yaptı.

 

SOSİAD, Soğutma Sanayii İş Adamları Derneği’nin VII. Olağan Genel Kurulu 16 Ocak 2018 günü İstanbul CVK Park Bosphorus Hotel’de yapıldı. Yönetim Kurulu Başkanı M.Metin TERZİBAŞIOĞULLARI’nın açılış konuşmasından sonra Divan Kurulu oluşturularak, 1 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. 2016-2018 dönemi Faaliyet Raporu ve Denetleme Kurulu Raporunun okunmasının ardından Yönetim Kurulu ve Denetleme Kurulu ayrı ayrı ibra edildi. Genel Kurulda yapılan tüzük değişikliği ile yeni dönemde SOSİAD Yönetim Kurulu 8 asil 5 yedek üyeden oluşacak.

2018-2019 yıllarında uygulanacak giriş ve yıllık aidatın belirlenmesi, 2018 – 2019 yılları tahmini bütçelerinin onaylanmasından ve gündemdeki diğer konularının görüşülmesinden sonra seçimlere geçildi. Seçimler sonucunda Yönetim, Denetleme, Onur ve Danışma Kurulunun asil ve yedek üyeleri belirlendi.

Genel Kurulun ardından üyelerimize ve davetlilerimize kokteyl verildi.


SOSİAD’ın yeni Yönetim Kurulu ilk toplantısını 18 Ocak 2018 Perşembe günü yaptı. Yönetim Kurulu görev dağılımının belirlendiği, Başkanlığa Turgay KARAKUŞ’un seçildiği ve Başkanlık devir tesliminin yapıldığı toplantı, yeni dönemde yapılacak çalışmalar hakkında görüşme ve kararlarla sürdü.

2018-2020 Dönemi SOSİAD Yönetim, Denetleme, Onur ve Danışma Kurulu aşağıdaki şekilde oluşmuştur.

 

Düşük Küresel Isınma Potansiyelli Alternatif Akışkanlar - Eğitim ve Deneyimleri Paylaşım Anketi

 

AB tarafından finanse edilen sosyal ortak olarak yer aldığımız Real Alternatives for LIFE projesi için Türkçe hazırlanan anketi doldurmanızı rica ederiz.

 

 

REAL Alternatives for LIFE

 

 

 

Türkçe ankete katılmak için tıklayınız.

 

Proje hakkında...

 

AB'nin REAL Alternatives 4 LIFE projesi önümüzdeki üç yıl boyunca, düşük GWP'li alternatif soğutucu akışkanların Avrupa çapında güvenli bir şekilde kullanılmasını yaygınlaştırmak için gerekli bilgi ve becerilere ulaşmada yardımcı olacaktır. Proje; eğitim, ticaret ve meslek odaları birlikleri tarafından yönetilmektedir.

 

 

 

 

 

 

 

Florlu Sera Gazlarına İlişkin Yönetmelik

 

04 Ocak 2018 tarihli ve 30291 sayılı Resmi Gazete'de Florlu Sera Gazlarına İlişkin Yönetmelik yayımlanmıştır.

 

Yönetmelik için tıklayınız.

 

 

 

 

SOSİAD VII. Olağan Genel Kurul Toplantısı

 

SOSİAD Soğutma Sanayii İş Adamları Derneği VII. Olağan Genel Kurul Toplantısı 09 Ocak 2018 Salı günü saat 14:00’de Dernek Merkezinde (Hüseyinağa Mah. Tarlabaşı Bulvarı No:61 Kat:1 Ofis:2 Beyoğlu – İstanbul) aşağıdaki gündemle yapılacaktır. Gerekli yasal çoğunluk sağlanamadığı takdirde toplantı 16 Ocak 2018 Salı günü saat 14:00’de CVK Park Bosphorus Hotel’de (Gümüşsuyu Mah. İnönü Cad. No. 8 Taksim – İstanbul) çoğunluk aranmaksızın yapılacaktır.

 

VII. OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTISI GÜNDEMİ:
1. Açılış ve yoklama,
2. Genel Kurul Başkanlık Divanı Seçimi ve Başkanlık Divanına tutanaklara imza atma yetkisinin verilmesi,
3. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı.
4. Yönetim Kurulu faaliyet raporu ve Denetleme Kurulu raporlarını okunması ve müzakeresi, komisyonların sunumu.
5. Yönetim Kurulu ve Denetleme Kurulunun ayrı ayrı ibrası.
6. Tüzük Değişiklikleri.
7. Aidat Borçları.
8. 2018 ve 2019 yıllarında uygulanacak giriş ve yıllık aidatın belirlenmesi.
9. 2018/2019 yılları tahmini bütçesinin görüşülerek onaylanması, bütçe fasılları arasında aktarım yetkisinin Yönetim Kuruluna verilmesi.
10. Derneğe taşınmaz satın alınması ve borçlanma yetkisinin Yönetim Kuruluna verilmesi.
11. Danışma Kurulu Oluşturulması.
12. Yeni Yönetim Kurulu, Denetleme Kurulu ve Onur Kurulu asil ve yedek üyelerinin seçimi.
13. Dilek ve temenniler.
14. Kapanış.

 

 

 

Real Alternatives 4 LIFE Projesi Anketi

 

Amacı, düşük GWP’ye sahip soğutucu akışkanlar için karma öğrenme platformu oluşturmak olan ve AB Komisyonu tarafından desteklenen Real Alternatives 4 LIFE projesinin ikinci safhasında SOSİAD da sosyal ortak olarak aktif rol almaktadır. Proje kapsamında alternatif soğutucu akışkanlar konusunda aşağıda belirtilen beş ana alanda faaliyetlerini sürdüren paydaşların konu ile ilgili deneyim/görüşlerini almak için farklı dillerde anketler oluşturulmuştur.

1. Ekipman Üreticileri ve Toptancılar
2. Büyük ölçekli şirketler (250 çalışandan fazla),
    Tasarımcılar
    Danışmanlar
    Tedarikçiler
    Montajcılar
    Bakım şirketleri
3. Şahıs ve Şirket Küçük – Orta Ölçekli Tedarikçiler / Montajcılar (1-249 çalışan)
4. Mal sahipleri / sistem işletmecileri
5. Eğitim sağlayıcılar ve Eğitmenler
https://www.surveymonkey.co.uk/r/Version4turkey linkinden Türkçe versiyonuna ulaşabileceğiniz anketin sadece faaliyet gösterdiğiniz alanı ile ilgili bölümünü 30 Kasım 2017 tarihine kadar doldurmanızı rica ederiz.

Sonuçları, projenin gelişimi ve yaygınlaştırılması için önemli olan ankete zaman ayırdığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

 

 

Destekliyoruz

ÜYESİYİZ

       
Casino Bonus at bet365 uk