Sektörel

Koronavirüs (COVID 19), Dünyanın Her Yerinde Etkinlikleri Erteletti

2019 yılı sonunda, Çin’in Wuhan kentinde başlayan Corona virüsü (COVID 19) salgını, tüm dünyada hayatın tüm alanlarını radikal biçimde etkiledi. 
NBA’de ikinci bir karara kadar süresiz olarak lig durduruldu. Euroleague ve EuroCup, corona virüs nedeniyle bütün maçların ikinci bir duyuruya kadar askıya alındığını açıkladı. Sinema filmlerinin vizyona girme tarihleri ertelendi. Fuar, seminer, sergi gibi etkinlikler ertelendi veya iptal edildi. Çok büyük küresel ölçekte bazı kuruluşlar, çalışanlarını evlerinden çalışmaya yönlendirdi. Vaka sayılarının yoğunlaştığı ülkelerde, bölgelerde, dükkanlar kapatıldı. Bu durumun yarattığı endişe ile e-ticaret, internet üzerinden yapılan alışverişlerde sıra dışı hareketlilik görüldü. Online toplantılarda hızlı bir artış kaydedildi. 

Koronavirüs (COVID 19), Dünyanın Her Yerinde Etkinlikleri Erteletti

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından yapılan açıklamalar ve John Hopkins Coronavirüs Haritası’nda yer alan sayılara göre salgın sürecinde dünya çapında 4.637’den fazla insan öldü ve 126.502’den fazla kişi enfekte oldu. 12 Mart tarihli WHO tarafından yapılan açıklamaya göre; Dünya genelinde 118 ülke ve bölgeden 125.000’e yakın vaka WHO’ya bildirildi. Son iki hafta içinde, Çin dışında bildirilen vaka sayısı neredeyse 13 kat arttı ve etkilenen ülke sayısı da üç katına çıktı. Hâlihazırda rapor edilmiş vakası olmayan 77 ülke ve bölge ile 10 veya daha az vaka bildiren 55 ülke ve bölge bulunuyor. Çin’de Çin Ulusal Sağlık Komisyonu’na göre, Çin’de 61.400’den fazla hasta iyileşti ve hastanelerden taburcu edildi. Pandeminin başlangıç noktası olan Çin’de vaka sayısı azalma eğilimine girdi. Çin’in önde gelen epidemiyologlarından, Çin Ulusal Sağlık Komisyonu’nun görevlendirdiği ekibin başındaki isim Zhong Nanshan, pandeminin Haziran ayında bitmesini beklediklerini söyledi.

Corona virüsün (COVID 19) artan yayılımıyla ilgili endişelerin neticesinde, IIAR (Uluslararası Amonyak Soğutma Enstitüsü), endüstriyel ve doğal soğutucu akışkanlar konusuna odaklanan önemli bir sanayi etkinliği olan 2020 IIAR Doğal Soğutucu Akışkanlar Konferansı ve Fuarı’nın iptal edildiğini açıkladı. 

IIAR Konferansı’nın 15-18 Mart tarihlerinde Orlando, Florida’da (ABD) yapılması planlanmıştı. 

17-20 Mart tarihlerinde Milano’da yapılacak olan, Türkiye’nin de “Partner Ülke” olduğu Mostra Convegno Expocomfort Fuarı ise 8-11 Eylül tarihlerine ertelendi.

Japonya Soğutma ve Klima Endüstrisi Birliği, 3-6 Mart 2020’de Makuhari Messe’de yapılması planlanan HVAC & R JAPAN 2020’nin iptal edildiğini açıkladı. Yeni tarih, henüz bildirilmedi.

20-22 Nisan tarihleri arasında Londra’da gerçekleşmesi planlanan HVACR Live, 2021 baharına ertelendi. Ayrıca Melbourne, Avustralya’da 19‐21 Mayıs tarihlerinde planlanan ARBS (Klima, Soğutma Bina Hizmetleri) 2020 Fuarı da, şimdilik açıklanmayan bir tarihe ertelendi.

Türkiye’de 16 Mart-30 Nisan arasındaki tüm fuarlar iptal edildi. 1-3 Nisan tarihleri arasında yapılması planlanan TTMD’nin XIV. Uluslararası Yapıda Tesisat Teknolojisi Sempozyumu da ertelenen etkinlikler arasında.

Başa dön tuşu