Haberler

SOSİAD, Demonstrasyon Projesi’nin Başarısını Güney Afrika’da Anlattı

Güney Afrika Cumhuriyeti’nin Cape Town kentinde 5/6 Aralık 2019’da düzenlenen “Kigali Değişikliği kapsamında HFC’leri aşamalı olarak azaltırken, düşük KIP değerine sahip ve HFC olmayan alternatif teknolojilerin bilinirliğinin artırılması amacıyla fırsatların değerlendirilmesi, soğutma sektöründeki enerji verimliliği ve standartlar” başlıklı çalıştayda SOSİAD, Demonstrasyon Projesi’nin sürecini ve başarısını anlattı.

SOSİAD, Demonstrasyon Projesi’nin Başarısını Güney Afrika’da Anlattı

UNIDO ve SOSİAD iş birliğinde yürütülen, İklim değişikliği ile mücadeleye destek veren ve “Türkiye Cumhuriyeti’nde Düşük Küresel Isınma Potansiyeline (KIP) Sahip Soğutkanların Teşvik Edilmesi İçin Tanıtım ve Pilot Faaliyetler” başlıklı Demonstrasyon Projesi’nin Güney Afrika Cumhuriyeti’ne örnek teşkil etmesi amacıyla SOSİAD Yönetim Kurulu Üyesi ve Demonstrasyon Projesi Koordinatörü Kıvanç Aslantaş, UNIDO ve Güney Afrika Cumhuriyeti tarafından konuk konuşmacı olarak Cape Town’a davet edildi.

Aslantaş, projenin süreci ve pilot uygulamaları ile ilgili tecrübelerini Güney Afrikalılar başta olmak üzere çeşitli ülkelerden katılım gösteren paydaşlarına aktardı. Montreal Protokolü yükümlülüklerini yerine getirmek için hidrokloroflorokarbon (HCFC) soğutkanların kullanımının Türkiye Cumhuriyeti tarafından sınırlandırıldığına değinen ve bu kapsamda HCFC’lerin tüketimini, hesaplanan referans değerin yüzde 86’sına azaltmaya yönelik çalışma yürütülmesi kararının alındığını belirtti. Bunun sonucu olarak, kullanıcıları ve tedarikçileri bilgilendirmenin ve farkındalığı artırmanın önemli olduğunun altını çizdi. Aslantaş, Demonstrasyon Projesi kapsamında 3 ayrı ilde yer alan tesisleri, alternatif soğutkanlarla başarılı bir şekilde dönüştürdüklerini ve gayet olumlu çıktılar aldıklarını belirtti. Pilot uygulamalarla mevcut sistemlerin daha düşük KIP değerine sahip yeni nesil soğutkanlara dönüştürülmesinin önemine dikkat çeken Proje Lideri, bu dönüşümlerde elde edilen yüksek verimliliğin ve tasarrufun tematik toplantılarla paylaşıldığını ve bu sonuçların daha çok tesiste uygulanmasını sağlayan teşvik edici bir güç olduğunu belirtti.

Kigali Değişikliği’ni 2019 yılı Ağustos ayında onaylayan Güney Afrika Cumhuriyeti’nin başkenti Cape Town’da yapılan çalıştayın ilk günü diğer ülkelerden edinilen deneyimlere, RACHP (Soğutma, İklimlendirme ve Isı Pompası) sistemlerinde enerji verimliliğini artırma yollarına, standartlara ve pazar dönüşümlerinin araştırılmasına odaklanıldı ve devamında CO2 transkritik soğutma sisteminin uygulanıldığı bir mağaza ziyareti ile tamamlandı.

Başa dön tuşu