Haberler

SOSİAD Dünya Soğutma Günü Etkinliği: Sektörün Geleceği ve Sürdürülebilirlik Vurgusu

26 Haziran ‘Dünya Soğutma Günü Etkinlikleri’ kapsamında, 15 Haziran Perşembe günü CVK Park Bosphorus Hotel’de 11 sektör firmasının sponsorluğunda Soğutma Sanayi İş İnsanları Derneği (SOSİAD) tarafından bir etkinlik gerçekleştirildi. Soğutma sektörünün geleceğine dikkat çeken bu etkinlik, sektörün önemini vurgulayarak sürdürülebilirlik ve yenilikçilik konularında farkındalık yaratmayı amaçladı.

SOSİAD Dünya Soğutma Günü Etkinliği: Sektörün Geleceği ve Sürdürülebilirlik Vurgusu

Etkinlikte yer alan sponsorlar arasında Cool Up Programı, Çetinel, Daikin, Erkasis, Frigoterm, Friterm, HMSF, İce Soğutma, Planer, Tura Soğutma ve Yüksel Teknik gibi sektörün önde gelen şirketleri bulunuyordu. Bu firmalar, sürdürülebilir soğutma çözümleri ve yenilikçi teknolojileriyle sektördeki öncü konumlarını bir kez daha kanıtlamış oldular.

Bu sene, ‘’Yeni Nesil Soğutma; Gelecek Bizim Elimizde’’ teması altında ele alınan etkinlik, SOSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hayati Can’ın konuşması ile başladı. Can, ‘’Geleceğimiz iklim değişikliği ile mücadeleye bağlı. Bu mücadelede eğer başaralı olabilirsek ki Türkiye 2053 yılına karbon nötr hedefini imzalayan bir ülke ve oradan da bize büyük sorumluluk düşüyor. Aynı zamanda biz Avrupa Yeşil Mütabakatına da imza attık. Bu alandaki çalışmalara dönem boyunca ağırlık verdik, derneğimizde buna özel bir komisyon kurduk. Bu yılki başlığımız da aynı esasta oluştu; ‘Yeni Nesil Soğutma; Gelecek Bizim Ellerimizde’ tam da buna uygun bir tema. Dolayısıyla bu tema çerçevesinde ilerleyeceğiz’’ dedi.

Ardından Dr. Kadir İsa’nın moderatörlüğünde gerçekleşen sunumlar ile devam eden etkinlik, sektör profesyonelleri, akademisyenler, araştırmacılar ve mühendisler gibi çeşitli paydaşları bir araya getirdi. Sunumlarda, sürdürülebilir soğutma teknolojileri, yenilikçi uygulamalar ve çevresel etkiler gibi konulara değinildi.

Etkinlikte ilk sunumu, Cool Up Programı adına Gökçen Aşan gerçekleştirdi. “İklim Değişikliği ile Mücadelede Sürdürülebilir Soğutma ve Cool Up” başlıklı konuşmasında Cool Up projesinin amacından ve sürdürülebilir soğutmadan bahseden Aşan, “Soğutma için küresel enerji talebinin 2050 yılına kadar üç katına çıkması bekleniyor. Sürdürülebilir soğutma, sıfır karbon emisyonunu hedefler. Bunun için gerekli olanlar; florlu gazlar yerine doğal soğutucu akışkanların veya soğutucu akışkansız alternatif teknolojilerin kullanımı, yüksek enerji verimliliği ve enerjinin yenilenebilir kaynaklardan sağlanmasıdır.” dedi.

Dr. Meral Gündüz “Soğutma Sanayisinde Sürdürebilirlik ve Yeşil Mutabakat” başlığıyla etkinlikteki ikinci sunumunu gerçekleştirdi. Gündüz, kalkınmanın sürdürülebilir olması için ekonomik faaliyetlerin çevresel ve sosyal bütünlük içinde yürütülmesi gerektiğinin altını çizdi.
 

Etkinliğin “Yeşil Dönüşümde İyi Uygulama Örnekleri” bölümünde ise Daikin Yönetim Kurulu Üyesi Zeki Özen ve Friterm İş Geliştirme Uzmanı Yeşim Onat konu hakkında katılımcılara bilgi verdiler.

ISK SODEX 2023 Fuarı Proje Satış ve Geliştirme Direktörü Saniye Starr, fuarda bu sene olacak yeniliklerden bahsetti.

SOSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hayati Can ise dernek çalışmalarından bahsederken, özellikle mesleki eğitim alanındaki çalışmalarının altını çizdi.

Ardından söz alan Cemal Yılmaz, yakın zamanda kaybettiğimiz Levent Aydın anısına bir konuşma gerçekleştirdi ve Frigoblock tarafından hazırlanan anma videosu izlendi.

ISKAV Etik Komisyonu Başkanı Turgay Karakuş konuşmasında etik ilkelerden bahsederken, dinleyicilere IQVET Eğitimcinin Eğitimi AB projesi hakkında bilgiler verdi.

Etkinlikte, İSKİD Yönetim Kurulu Başkanı Ayk Serdar Didonyan, İSİB Yönetim Kurulu Üyesi Zeki Özen, DOSİDER Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Erkut ve TOBB İklimlendirme Meclisi Başkanı Zeki Poyraz’ın konuşmalarının ardından sponsorlara ‘Teşekkür Belgesi’ verildi.

Etkinlik, CVK Park Bosphorus Hotel IZAKA Teracce Lounge’da verilen kokteyl ile sonlandırıldı.

Bu etkinlik, soğutma sektörünün sürdürülebilirlik ve yenilikçilik açısından önemini vurgulayarak, sektör paydaşlarını bilgilendirmek ve farkındalık oluşturmak adına büyük bir adım oldu. Sektörün geleceği için sürdürülebilirlik ve çevre dostu uygulamalar konusunda bilinçli adımlar atılmasına katkı sağlaması bekleniyor.

Sunumlara aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

Başa dön tuşu