Haberler

SOSİAD: ‘’Meslek Lisesi Memleket Meselesi’’

SOSİAD-Soğutma Sanayi İş İnsanları Derneği, ISK-SODEX Fuarı esnasında İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile protokolü kapsamında Hannover Messe ve sektör derneklerinin katkıları ile İstanbul’da Tesisat Teknolojisi ve İklimlendirme Alanı bulunan meslek liseleri arasında ‘’ISK- SODEX Fuarı Geleceğin Ustaları’’ yarışmasını düzenledi.

Meslek Lisesi Memleket Meselesi

Yarışmanın amacı; İstanbul’da bulunan meslekî ve teknik eğitim okul ve kurumlarındaki tesisat teknolojisi ve iklimlendirme alanı öğrencilerinin mesleki ilgi ve yetenekleri doğrultusunda, edindikleri meslekî bilgi ve becerileri, kendi alanlarında ya da farklı alanlarda da kullanabilmeleridir. İdeallerini gerçekleştirebilmeleri için uygun ortam hazırlamanın amacı; onların girişimcilik, bilimsel düşünme, yaratıcı zekâ ve rekabet bilinçlerini geliştirebilmeleridir. Ayrıca ülkemizdeki meslekî ve teknik eğitimin niteliğinin artırılmasına, yaygınlaştırılmasına ve sektörel alanda tanınırlığına katkı sağlamaktır. Geleceğin teknik insanı olma potansiyeline sahip öğrencilerimizin var olan yeteneklerinin geliştirilmesi ve keşfedilmesi de amaçlanmaktadır.

SOSİAD Eğitim Komisyonu Başkanı Türkay Yıldırım’ın da jüri üyesi olarak bulunduğu, teknik liselerin gelişimine katkı sağlamak adına düzenlenen bu yarışmaya, İstanbul İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Hüseyin Aydın katılım sağladı. Yarışmaya, 6 liseden 12 öğrenci katıldı. Yarışmanın birinciliğini Bağcılar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, ikinciliği ise Pendik Borsa İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi aldı.

Dereceye giren okullara İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü Müdür Yardımcısı Hüseyin Aydın ve SOSİAD Eğitim Komisyonu Başkanı Türkay Yıldırım tarafından hediyeleri takdim edilerek, yarışmaya katılan tüm öğrencilere günün anısına madalyaları jüri üyeleri tarafından verilmiştir.

Yarışma sonucunda ödül olarak;

Birinci takım: 5.000’er TL hediye çeki ve okul için klima

İkinci takım: 3.000’er TL hediye çeki ve okul için klima

Katılımcı tüm okullara “Plastik Boru Fizyon Kaynak Makinesi” hediye edilmiştir.

Her zaman ‘’Meslek Liselerinin Memleket Meselesi’’ olduğu bilinci ile hareket eden SOSİAD, gençlerin hem onurlu birer meslek sahibi hem de bu ülkenin geleceğine katkı sunacak teknik eleman olarak yetişmesi için elinden geleni yapmaya devam ediyor.

Başa dön tuşu