Haberler

SOSİAD ve Pendik Borsa İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi İş Birliğiyle Yapılan SOSİAD Endüstriyel Soğutma Laboratuvarı Açıldı

Soğutma Sanayi İş İnsanları Derneği (SOSİAD), sektörün “eğitim” tarafında da faaliyetlerine hız kesmeden devam ediyor. Bu bağlamda meslek liseleriyle iletişimini son derece kuvvetli tutma gayretinde olan dernek, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile yaptığı protokol kapsamında Pendik Borsa İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile birlikte yeni bir projeye imza attı. Buna göre Tesisat Teknolojisi ve İklimlendirme Alanında Endüstriyel Soğutma Laboratuvarının kurulumunu tamamladı.

SOSİAD ve Pendik Borsa İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi İş Birliğiyle Yapılan SOSİAD Endüstriyel Soğutma Laboratuvarı Açıldı

24 Mayıs 2022 günü yapılan açılış töreninde; İstanbul İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Aykut Akça, Pendik İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Avni Er, Okul Müdürü Serdar Kazan, SOSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hayati Can, SOSİAD Eğitim Komisyonu Başkanı Türkay Yıldırım, SOSİAD üyeleri ve sektör temsilcileri hazır bulundular.

Mesleki eğitime kazandırdıkları laboratuvarın her sektöre dokunan bir yapıda olduğunun altını çizen SOSİAD Başkanı Hayati Can, iklimlendirme sektörünün mevcut potansiyeline vurgu yaparak şunları söyledi: “Soğutma dediğimizde hemen her sektörün içinde kendine yer bulan bir kavramdan söz ediyoruz aslında. Kapasitesi ve çalışma sahası oldukça geniş bir alan. İstihdam noktasında son derece cazip fırsatlar sunuyor. Bununla birlikte iklimlendirme sektörü, Türkiye’nin ortalama büyüme trendine göre 4 kat daha fazla büyüyen bir sektör. Dolayısıyla bu okuldan mezun olan çocuklar çok şanslılar, çünkü iş bulma noktasında hiçbir sıkıntı yaşamayacaklar” dedi.

İstanbul İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Aykut Akça ise, “Hepimiz günlük yaşantımızda da karşılaşıyor ve görüyoruz ki ‘teknisyenlik’ kavramı her geçen gün değerini artırıyor. Öğrencilerimizi konvansiyel algıdan kurtarıp yenilikçi bir anlayışa yönlendirmemiz gerekiyor. Siz bir tamir için büyük bir markanın teknik servisine giderseniz o çocuk sistemin nasıl işlediğini görür ve o zaman o işe sıcak bakmaya başlar. Baktığınızda büyük markaların teknik servislerinde servis müdürlerinin hep çekirdekten gelen insanlar olduğunu görürsünüz. Tepeden inme bir servisi müdürü bulamazsınız. İşte meslek lisesinde okuyan o çocuk, o servis müdürünün kendisi gibi atölyeden gelen biri olduğunu görünce oradaki kariyer fırsatını kapabiliyor. O yüzden mesleki eğitim son derece kıymetlidir. Mesleki eğitimi belirli bir sistematik içinde ve o çocuğa işini sevdirerek yapmak daha da kıymetlidir. Bu laboratuvar da ilgili sektörde kariyer yapmak isteyen çocuklarımızın mesleğe adım atacakları yer olması bakımından oldukça önemli” dedi.

Akça, sektördeki insan kalitesinin yüksek olmasının ne denli önemli olduğuna vurgu yaparak sözlerini sonlandırdı: “Evinizdeki herhangi bir sorunda hemen ilgili teknik ekiple iletişime geçiyorsunuz. Bu insanlar evinize giriyor ve belki saatlerce evinizde kalabiliyor. O yüzden bu profilin eğitimle desteklenmiş insanlar tarafından oluşturulması gerekir. Bu, daha sağlıklı bir yapı doğuracaktır.”

SOSİAD Endüstriyel Soğutma Laboratuvarı aşağıdaki SOSİAD üyelerinin katkıları ile mesleki eğitimin hizmetine sunulmuştur.

 • AR-TEK Elektrikli Ev Aletleri San. ve Tic. Ltd. Şti.
 • Çetinel Soğutma Sanayi ve Tic. A.Ş.
 • Çil Teknik Soğutma ve Elektrik Malzemeleri San. Tic. Ltd. Şti.
 • Çözüm Endüstriyel Soğutma Sistemleri İnş. San. ve Tic. A.Ş.
 • Ercan Teknik İklimlendirme Tic. ve San. A.Ş.
 • Frigoduman Soğutma San. ve Tic. A.Ş.
 • Frigoterm Soğutucu Cihazlar San. ve Tic. A.Ş.
 • Friterm Termik Cihazlar San. ve Tic. A.Ş.
 • Güven Soğutma Üniteleri San. ve Tic. A.Ş.
 • İTS Grup Soğutma A.Ş.
 • Karyer Isı Transfer San. ve Tic. A.Ş.
 • Yıldırım Soğutma Isıtma ve Dayanıklı Tüketim Malları San. ve Tic. Ltd. Şti.
 • Yüksel Teknik Soğutma San. ve Tic. A.Ş.      
Başa dön tuşu